2009. december 20., vasárnap

Körjátékok

Körben áll egy kislányka

A játékosok kört alkotnak, kézen fogva körbe mennek. Egy játékos a kör közepén áll. Énekelnek. "Körben áll egy kislányka. Lássuk ki lesz a párja! Lássuk kit szeret a legjobban, azzal forduljon gyorsan!" Ekkor a körben álló választ magának egy párt, szemben állva megfogják egymás vállát és forognak. Tovább énekelnek. "Ezt szereti legjobban. Ezzel forduljon gyorsan! Vége, vége, vége mindennek, vége a szerelemnek".

Lánc, lánc, eszter lánc

A játékosok kört alkotnak, kézen fogva mennek körbe. Énekelnek. "Lánc, lánc, eszter lánc. Eszter lánci cérna. Cérna volna, selyem volna, mégis kifordulna. Pénz volna karika, karika. Forduljon ki Katika, Katikának tánca". Erre Katika, vagy akinek a nevét mondták, az kifelé fordul. Amikor mindenki kifordult, akkor vagy vége van a játéknak, vagy úgy éneklik tovább, hogy "Forduljon be...". A "Kis kacsa fürdik...Fordulj ki, fordulj ki aranyos Mariska" dalra is lehet játszani.

Mackó, mackó

A játékosok kört alkotnak, egymás kezét fogva mennek körbe. Énekelnek. "Mackó, mackó ugorjál! (Mindenki ugrik egyet). Mackó, mackó dobbantsál! (Mindenki dobbant egyet). Mackó, mackó fordulj ki! (Mindenki kifordul). A játékvezető menet közben bármikor mondhatja, hogy "Rajta, vissza!" Ekkor mindenki hirtelen megfordul, és ellenkező irányba kezd el manni. Ez a játék is folytatható befordulással.

A guggolós körjátékokat különböző szöveg és dallam változatra lehet játszani. Lényege, hogy a játékosok kört alkotva, kézen fogva mennek körbe, és az ének végén leguggolnak. Aki elesik, vagy nem guggol le, az beáll a kör közepére.

Mit játszunk lányok?

Mit játsszunk lányok? Azt játsszuk lányok. Bricket, brackot, hat barackot. Csücsüljünk le lányok!

Ég a gyertya

Ég a gyertya, ég. El ne aludjék! Aki lángot látni akar, mind leguggoljék!

Kocsit, kocsit

Kocsit, kocsit komámasszony! Lovat, lovat sógorasszony! Szél fújja pántlikámat, harmat éri a szoknyámat. Huss!

Túrót vettem

Túrót vettem, elejtettem. Azt sem tudom, hová tettem. Szél fújja pántlikámat, harmat éri a szoknyámat. Csüccs!

Dombon törik

Dombon törik a diót, a diót. Rajta meg a mogyorót, mogyorót. Tessék kérem megbecsülni, és a földre lecsücsülni! Csüccs!Játsszák úgy is, hogy a "Rajta meg a..." helyett azt éneklik, hogy "Rajta, vissza..." Ekkor hirtelen megfordulnak, és ellenkező irányba kezdenek menni.

Csicseri borsó

A játékosok egymás kezét fogva mennek körbe. Egy játékos a körön belül ellenkező irányba megy, ő a kecske. Énekelnek: "Csicseri borsó, bab, lencse. Fekete szemű menyecske. Ne menj haza este, mert megbök a kecske. Pattantyú!" Aki előtt éppen ekkor van a kecske, azt megböki, és helyet cserélnek.

Hogy a csibe?

A játékosok egymás kezét fogva mennek körbe. Egy játékos a körön belül ellenkező irányba megy, ő a vevő. Énekelnek: "Hogy a csibe? Három icce. Hát a kakas? Három garas. Hát a tyúk? Az is úgy. Azt is mindjárt megmondjuk." Amikor ideérnek, a vevő odamegy valakihez, és a következő párbeszédet folytatják le: - Mit árul kend, komámasszony? - Túrót. - Hogy adja? - Én a túróm nem adom, inkább körülszaladom Ekkor mindketten elkezdenek futni a körön kívül, de ellenkező irányba. Aki előbb ér vissza, az áll be az üres helyre és a másik lesz a vevő.

Csön-csön gyűrű

Egy játékos bemegy a körbe, két tenyere között egy gyűrű van, ő az osztó. Egy másik játékos a körön kívülről figyel. A többiek ima szerűen összeteszik a tenyerüket. Énekelnek: "Csön-csön gyűrű, arany gyűrű. Nálam, nálad ezüst gyűrű. Itt csörög, itt pörög, itt add ki! Ének közben az osztó körbejár, és mindenkinél úgy tesz, mintha odaadná neki a gyűrűt. Valakinek persze oda is adja. Amikor az ének végére érnek, a figyelőnek ki kell találnia, hogy kinél van a gyűrű. Akire rámutat, az széttárja a kezét, és mutatja, hogy üres, vagy nem. Ha eltalálja, helyet cserélnek.

Megy a gyűrű

Egy játékos beáll a körbe. Egy hosszú zsinegre ráfűznek egy gyűrűt, melynek a két végét összekötik. A zsineget mindenki az összeszorított öklében fogja úgy, hogy az öklök összeérnek. Éneklés közben adogatják körbe a gyűrűt, hogy a körben álló ne láthassa, merre jár. "Megy a gyűrű vándorútra. Egyik kézből a másikba. Aki tudja, meg ne mondja, merre van a gyűrű útja! Csili-csalamádé, csili-csalamádé, sárga karalábé. Sári hopp, hopp, hopp". Ekkor a középen állónak meg kell mondania, kinél van a gyűrű. Ha eltalálja, helyet cserélnek.

Ne nézz hátra

Egy játékos a körön kívül megy körbe egy kendővel. Énekelnek: "Ne nézz hátra, jön a farkas, nagyot üt a hátadra", vagy "Tüzet viszek, ne lássátok! Ha látjátok, ne mondjátok! Ég a rokolyátok". Közben a körbejáró valaki mögött leejti a kendőt. Ha az észreveszi, akkor elkezdi kergetni a dobót. Ha nem veszi észre a kendőt, és a dobó visszaér mögé, vagy nem tudja elkapni, akkor helyet cserélnek. Ha elkapja, visszaállhat a helyére.

Párválasztó

Egy játékos a kör közepére megy. Énekelnek: "Hajlik a meggy fa, nagy az árnyéka. Alatta vagyon szép barna lányka. Akit szeretsz, kapd el!" Akit választ, az megy a kör közepére.

Járok egyedül

Egy játékos a kör közepére áll, egy pedig kívül jár körbe és énekel: "Járok egyedül, félek mindentül. Kit adsz utitársul?" A középen álló ekkor rámutat valakire. Ha ez nem tetszik a kérőnek, akkor így énekel: "Ezt nem szeretem, ezt nem kedvelem. Veszem a villára, dobom a boglyára". Ha tetszik neki, akkor pedig így énekel: "Ezt én szeretem, ezt én kedvelem. Veszem az ölembe, viszem kiskertembe". Megfogja a kezét és magával viszi.

Lánykérés

Az anya a kör közepén áll, a kérő a körön kívül jár körbe. Mindenki énekel: "Méz, méz, méz, termett méz. Termett méznek áldott ága, lehullott virága. Az az áldott bor, ki mindennap forr. Ha jót iszol belőle, a torkodra forr". Az anya és a kérő a következő párbeszédet folytatják:
Anya: - Mit kerülöd, mit fordulod az én házam tájékát?
Kérő: - Azt kerülöm, azt fordulom, a te házad tájékát, hogy igen megszerettem Erzsike lányodat. Anya (énekelve): - Nem adom a lányomat arany hintó nélkül. Abban pedig hat ló legyen, mind a hatnak arany farka legyen!
Kérő: - Meglesz. Erre a kérő elviszi az egyik lányt, és együtt járnak körbe. Mindenki énekel: "Most viszik, most viszik Danikáné lányát. Bíborban, bársonyban, gyöngyös koszorúban". A játékot kezdik elölről. Addig játsszák, amíg az összes lányt el nem viszi a kérő.

Hol jársz?

A játékosok kézen fogva körbejárnak. Egy játékos a körön kívül, ellenkező irányba jár, ő a kérő. Énekelnek: "Hol jársz, hová mész nagy Erzsébet asszony? Ide, oda, amoda, fehérvári városba. Kisebbiket, nagyobbikat tartsa meg magának. Zsupsz ki édes rózsám!" Aki mögé ér a kérő a dal végére, annak a hátára üt, és helyet cserélnek.

Kipp-kopp kopogok

A játékosok kézen fogva körbejárnak. Egy játékos a kör közepén bekötött szemmel guggol, egy játékost pedig választónak jelölnek ki. Énekelnek. "Hej koszorú, koszorú. Mért vagy olyan szomorú?"A középen lévő válaszol: "Azért vagyok szomorú, mert a nevem koszorú."Ekkor a választó rámutat valakire, aki a bekötött szemű mögé lép, és megkopogtatja a hátát: "Kipp-kopp kopogok, találd ki, hogy ki vagyok!" Ha kitalálja, helyet cserélnek.

Nyuszi ül a fűben

A játékosok kézen fogva körbejárnak. Egy játékos a kör közepén guggol. Énekelnek: "Nyuszi ül a fűben. Fűben szundikálva. Nyuszi talán beteg vagy, hogy már nem is ugorhatsz? Nyuszi hopp! Nyuszi hopp! Máris egyet megfogott". Ekkor a nyuszi választ valakit, akivel helyet cserél.